Slovania

Toto je samostatná sekcia, venovaná nášmu spoločnému rodinnému koníčku – oživenej histórii. Konkrétne sa venujeme obdobiu Veľkej Moravy.

sekcia je ešte vo výstavbe

V sekcii Kostýmy si môžete pozrieť niektoré naše odevy s krátkymi sprievodnými textami. Tu nájdete podrobnejšie popisy našich odevov a vybavenia.

Najprv niečo k materiálom. Naše prvé kostýmy som robila z toho, čo sa mi dostalo do rúk. Od začiatku som však všetko šila ručne a tkala si lemovky na zdobenie. Postupom času som z rôznych zdrojov získala kusy domáceho ľanového a konopného plátna, vlnený keper v dvoch farbách a nefarbené vlnené priadze na tkanie. Vďaka tomu sa naše odevy postupne vylepšujú. Moje články o šicích a vyšívacích stehoch nájdete tu a tu.

Niektoré látky a priadze som kúpila už priemyselne zafarbené. Tie, ktoré som farbila sama, sú všetky zafarbené prírodnými farbivami. V našom prípade orechovými šupkami (svetlohnedá), cibuľovými šupkami(žltohnedá), žihľavovou vňaťou (sivozelená), brezovým lístím (to sa mi nepodarilo – miesto žltej vyšla slabookrová), dubovou kôrou (svetlá sivohnedá), plodmi bazy čiernej (fialová).

Čo sa týka strihov odevov, používam stále ten istý základný s úpravami podľa potreby. Základ košele a šiat je obdĺžnikový predný a zadný diel, obdĺžnikové alebo lichobežníkové rukávy a prípadne trojuholníkové bočné kliny. Výstrihy sú buď obyčajné okrúhle alebo v tvare kľúčovej dierky.
Nohavice sú z dvoch obdĺžnikov, zošitých do rúr, v rozkroku je kosoštvorcový klin. Zaväzujú sa na šnúrku v tunelčeku, čo je ústupok praktickosti na úkor dobovosti.
Pri kuchynských prácach nosím jednoduchú obdĺžnokovú zásteru, zavzovanú tkanicou okolo pása.
Muž má pre prípad nutnosti obrany rodiny prešívanicu.
Plášte sú obdĺžnikové, vlnené, lemované ľanovým plátnom.

Topánky som šila ručne bez kopyta podľa návodov z internetu. Na zošívanie som použila ľanové nite voskované včelím voskom. Do topánok si obliekame ponožky zhotovené z vlny severskou technikou naalbinding (tiez ústupok praktickosti, onuce sú rozhodne menej pohodlné).

Moje opasky sú tkané na hrebeni alebo kartičkách z ľanu alebo vlny. Môj článok o tkaní na hrebeni si môžete prečítať tu.

Šperky – nosím sklenené a jantárové koráliky a striebornú lunicu, manžel má náhrdelník zo zubu jaskynného medveďa a kostených korálikov. Na slávnostné príležitosti nosím tkanú čelenku s bronzovými záušnicami, bronzový náramok a strieborné náušnice.

Naše vybavenie tvoria: textilné doplnky (kapsy cez plece, mešce, vrecúška), nože, hrebeň z jelenieho parohu, kuchynské potreby (slamené ošatky, drevené misky, drevené lyžice, hlinený hrniec a miska, drevené črpáky, sliezska miska), sekerka a sekera, chrbtový kôš, prútené koše a košík, ihlanový stan (šila som ho na stroji z ľanovobavlnenej kamiónovej plachtoviny, ale v tomto prípade je to jedno, pretože samotné táborenie v stane je u civilov nedobové), lôžkoviny (konopné plachty, ovčie a kozie kožušiny).

Na záver zopár užitočných stránok pre záujemcov o túto voľnočasovú zábavku:

www.livinghistory.cz
www.velkomoravane.eu
www.slovane.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.